Okiem Prezesa (66): Budujmy zespół

03.01.2019, 18:52

W szerokim składzie Zdunek Wybrzeża Gdańsk znajdują się m.in. Jonas Seifert-Salk czy Bradley Wilson-Dean. Tadeusz Zdunek wytłumaczył filozofię klubu, w której jest miejsce na wychowanie sobie zawodników.

Od lat niezmiennie staramy się trzymać zasady budowania młodego składu i wyszukiwania zawodników wśród takich, którzy mają jeszcze coś do udowodnienia. Oczywiście istnieje ryzyko, że ktoś nie będzie jechał na miarę swoich oraz naszych oczekiwań, ale w mojej opinii warto próbować. Zawodnicy, którym jako pierwsi dajemy prawdziwą szansę, jak np. Anders Thomsen, na początku startów w gdańskim klubie jeżdżą z olbrzymim zaangażowaniem i zapałem. Zdaje sobie sprawę, że kibice chcieliby usłyszeć głośne nazwisko w kontekście naszego składu, ale jestem przekonany, że doskonała jazda takich "odkrytych" zawodników daje jeszcze większą satysfakcję. Druga sprawa to możliwości budżetowe, które mamy zdecydowanie mniejsze niż najbogatsze kluby w Polsce.
 
Dlatego właśnie wyciągamy zawodników z niebytu. Takim przykładem jest choćby Mikkel Bech. Swego czasu wszyscy zapomnieli o jego istnieniu, a okazał się strzałem w dziesiątkę. Teraz to odpłaca i w pewnym sensie zbudowaliśmy sobie zawodnika, który jest zaangażowany i utożsamia się z klubem. Drugim przykładem jest wspomniany Anders Thomsen, który spędził w Gdańsku trzy lata i w tym okresie z zawodnika oczekującego stał się liderem drużyny. Dzięki temu już w ubiegłym sezonu mieliśmy zawodników zagranicznych na których nas stać, a którzy jednocześnie mogą próbować swoich sił w PGE Ekstralidze. Na tym właśnie polega nasza strategia i chcielibyśmy, żeby kibice to zrozumieli. Ja się z tego ciesze, bo wywołuje to dodatkowe emocje, a dobre wyniki poszczególnych żużlowców na dorobku cieszą szczególnie. Wygrane tych potencjalnie słabszych, niedocenianych, zawsze dają duże, pozytywne emocje kibicom. Jak wspomniałem, ta nasza filozofia po części wynika z możliwości finansowych, bo nie jesteśmy jak piłkarski Bayern Monachium, który może wykupywać najlepszych piłkarzy ligi. Jednakże chciałbym podkreślić, że nawet gdybyśmy takie możliwości mieli, dalej staralibyśmy się być wierni tej strategi. Chcemy budować wynik, a nie go kupować.
 
Często słyszymy, że budowanie nie ma sensu, bo zawodnik i tak prędzej lub później odejdzie do bogatszego klubu, a o tym, w którym się pokazał, szybko zapomni. Słyszałem o wypowiedziach Andersa Thomsena, który mówił, że zawsze marzył o jeździe w Stali Gorzów, ale szczerze mówiąc nawet tego nie czytałem. To tylko słowa, które pomagają znaleźć sponsorów w nowym mieście. Ten sezon pokaże, czy Anders faktycznie wyprzedził rozwój zespołu, czy mógł zostać z nami jeszcze rok. My dalej kroczymy swoją drogą i stawiamy na innych zawodników, u których liczymy na podobny rozwój, jak u Andersa.

Tadeusz Zdunek

Autor: Redakcja

Następny mecz:

26.05.2024, 14:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Innpro ROW Rybnik 5 8 +60
2 Cellfast Wilki Krosno 5 8 +20
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 4 6 +37
4 Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 4 4 +4
5 Texom Stal Rzeszów 5 3 +7
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań Poznań 4 2 -19
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 5 1 -49
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 4 0 -60

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus