Powrót do przeszłości (22): Steve Schofield

17.11.2020, 12:39

W listopadowym oknie transferowym klub pochwalił się pozyskaniem utalentowanego Brytyjczyka - Drewa Kempa. Młody żużlowiec to kolejny diament z Wysp. Dziś przyjrzyjmy się jednemu z nich, którego pobyt w Gdańsku kojarzy się tylko z dobrymi wynikami. Przed wami krótka historia Steve'a Schofielda.

Steve Schofield urodził się 27 lutego 1958 roku w Carshalton. W tym okresie żużel na Wyspach notował swoje najlepsze chwile. Światowej klasy zawodnicy, czołowe kluby i niesamowity prestiż - tym na początku kariery Schofielda szczycił się brytyjski speedway. Steve z pewnością bardzo fascynował się sportami motorowymi, adrenaliną i prędkością. W końcu bez takich cech ciężko uprawiać taką dyscyplinę sportu. Jego kariera rozpoczęła się stosunkowo późno - dziś powiedzielibyśmy, że przegapił swój moment i nie będzie profesjonalnym zawodnikiem. Miał wtedy 22 lata. 

Urodzony na przedmieściach Londynu Schofield został jako pierwszy zakontraktowany przez Weymouth Wildcats. W malowniczym mieście zdobywał swoje pierwsze doświadczenia i poznawał nowe tory. W debiutanckim sezonie w składzie pojawił się raz, odjechał trzy wyścigi i zdobył dwa punkty. Nie było zatem najgorzej jak na pierwszy mecz. Reprezentował Wildcats przez trzy lata, konsekwentnie wprowadzał się do drużyny, by odejść z niej jako jeden z liderów.

Kariera Brytyjczyka rozwinęła się bardzo szybko. Po opuszczeniu Weymouth podróżował po angielskich klubach, między innymi były to drużyny z Reading, Swindon, Poole i Coventry. Co ciekawe, nie we wszystkich zespołach występował regularnie. W ciągu jednego sezonu zdarzało mu się reprezentować nawet trzy kluby - w 1982 roku jeździł w kevlarach Weymouth, Reading i Swindon. Do 1990 roku nie mógł się sportowo ustatkować, dopiero wtedy to ponowny kontrakt zaproponowali mu działacze z Poole. Był już rozpoznawalną marką, występował w europejskich zawodach na trawiastych torach i miał sukcesy w British Masters Championship (zwycięstwo w 1988 roku). 

Druga przygoda Steve'a w tym klubie była równie udana. Przy pierwszym podejściu wysoko zawiesił sobie poprzeczkę, jednak dał sobie radę. Działacze i kibice na pewno się nie zawiedli. Żużlowiec "z miejsca" stał się ważnym zawodnikiem popularnych "Piratów", wielokrotnie ratując ich z opresji. Bardzo dobre wyniki na Wyspach i w Europie zaowocowały zainteresowaniem ze strony zagranicznych klubów. Polski speedway otworzył się na obcokrajowców w 1991 roku, umożliwiło to rozwój tego sportu i budowanie zdecydowanie silniejszych drużyn.

Wybrzeże - które rzutem na taśmę awansowało do pierwszej ligi - szykowało się do trudnej batalii o utrzymanie. Do drużyny dołączył wtedy właśnie Schofield. Brytyjczyk przychodził jako spore wzmocnienie. Dużą rolę w przekonaniu zawodnika do startów nad morzem miał Marvyn Cox, który bronił barw Wybrzeża od 1991 roku, razem stworzyli oni w Gdańsku niesamowity duet. Pomimo nieudanego sezonu pod względem drużynowym, nasi obcokrajowcy prezentowali się niezwykle solidnie. Schofield podczas swojego kilkuletniego pobytu nad morzem balansował na granicy lig, awansując i spadając.

Nie reprezentował Wybrzeża zbyt regularnie, lecz jego wyniki były niesamowite. Wraz z Marvynem Coxem notował bardzo wysokie średnie. Najlepszy dla Steve'a okazał się sezon, 1993 - wówczas w pięciu meczach zdobył 70 punktów, co dało mu średnią biegową 2,840. Po pobycie w Gdańsku nie opuścił już Wysp, przed zakończeniem kariery bronił jeszcze barw Poole, by zakończyć przygodę w drużynie z Oxfordu. Mamy nadzieję, że nasz nowy nabytek nawiąże do historii swoich rodaków i będzie cieszył nas swoją jazdą tak samo, jak czynili to chociażby Schofield czy Cox.

Autor: Wojciech Jagodziński

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 eWinner Apator Toruń 14 29 +240
2 CAR GWARANT KAPI MEBLE BUDEX Start Gniezno 14 25 +67
3 KŻ Orzeł Łódź 14 22 +42
4 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 17 -31
5 Unia Tarnów 14 15 -76
6 Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski 14 14 -75
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 11 -96
8 SK Lokomotiv Daugavpils 14 7 -71

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus