Plotki transferowe (1): Mateusz Cierniak zostaje w Tarnowie

09.10.2019, 12:00

Do końca sezonu 2019 zostało nam już tylko kilka imprez. Jak to zwykle bywa w okresie jesienno-zimowym, żużlowe szachy przeniosą się do klubowych gabinetów, w których parafowane zostaną kontrakty z nowymi zawodnikami. Który klub będzie królem polowania w okienku transferowym na sezon 2020? Zapraszamy na nasz nowy cykl "Plotki transferowe" w którym co tydzień przedstawiać będziemy najnowsze doniesienia z żużlowych obozów dotyczące przynależności klubowej poszczególnych zawodników w lidze polskiej.

Oficjalnie okienko transferowe dla wszystkich klubów w Polsce zostanie otwarte 1 listopada. Do tego czasu można jedynie przedłużać umowy z zawodnikami, którzy reprezentowali klub w sezonie 2019. Z takiej możliwości skorzystano między innymi w Tarnowie, gdzie we wtorek ogłoszono parafowanie kontraktu z Mateuszem Cierniakiem. 17-letni junior był kuszony między innymi przez kluby PGE Ekstraligi. Przez wiele miesięcy łączono go zwłaszcza z wrocławską Betard Spartą, gdzie wiek juniora po tym sezonie kończy Maksym Drabik. Ponadto w walkę o Cierniaka włączył się w ostatnich tygodniach MRGARDEN GKM Grudziądz, który od wielu sezonów nie ma odpowiedniego wsparcia w formacji juniorskiej. Ambitne plany ekstraligowców wzięły jednak w łeb, gdyż utalentowany młodzieżowiec z Małopolski postanowił, że co najmniej przez najbliższy rok będzie reprezentował barwy "Jaskółek" - Potwierdzam, że mamy pełne porozumienie. Kontrakt z Mateuszem zostanie podpisany na rok - poinformował SportoweFakty.wp.pl prezes tarnowskiego klubu Łukasz Sady

Intensywne prace nad wzmocnieniami trwają w Rybniku. Najlepsza drużyna tegorocznej Nice 1. Ligi Żużlowej awansowała do PGE Ekstraligi, w której w przyszłym sezonie będzie beniaminkiem. Ze śląskim klubem łączone są naprawdę "tłuste" nazwiska, z Gregiem Hancockiem na czele. Czterokrotny mistrz świata powraca po rocznej absencji spowodowanej chorobą żony i dołączenie Amerykanina do rybnickiego klubu z pewnością byłoby dużym wzmocnieniem. Ponadto na celowniku 12-krotnego mistrza Polski są tacy zawodnicy jak reprezentujący w przeszłości barwy ROW-u Max Fricke, Jarosław Hampel czy Krzysztof Kasprzak, którego łączy się także z Speed Car Motorem Lublin. Jak przekazał mediom prezes Krzysztof Mrozek, ROW Rybnik swój skład ogłosi dokładnie 14 listopada, a więc w ostatni dzień okienka transferowego. 

Josh Grajczonek to kolejny obok Kamila Brzozowskiego oraz Dimitriego Berge zawodnik, który zdecydował się kontynuować współpracę z ZOOleszcz Polonią Bydgoszcz. Australijczyk z polskim obywatelstwem był w tym sezonie jednym z liderów drużyny ścigającej się na codzień przy ulicy Sportowej, osiągając średnią biegopunktową 2,218 na bieg. Ponadto ważne umowy na przyszły sezon mają Ondrej Smetana, Matic Ivacic, Valentin Grobauer oraz młodzieżowcy - Mateusz Jagła i Tomasz Orwat.

Niezwykle łakomym kąskiem na rynku transferowym jest Niels Kristian Iversen. Duński zawodnik, który ostatnie dwa lata spędził w Get Well Toruń na pewno zmieni klub po tym jak zespół z Grodu Kopernika spadł do Nice 1. Ligi. Nieoficjalnie popularnemu "PUKowi" najbliżej jest do truly.work Stali Gorzów, gdzie Iversen z powodzeniem ścigał się w latach 2011-2017. Pozyskanie brązowego medalisty cyklu Grand Prix z sezonu 2013 sondują także działacze ROW-u Rybnik. Zawodnik z kraju Hamleta był w tym sezonie 24 zawodnikiem wśród najskuteczniejszych PGE Ekstraligi, który zakończył ze średnią 1,765 na bieg. 

Do sporych roszad kadrowych powinno dojść w Orle Łódź. Przesądzone jest odejście Tobiasza Musielaka, a swojej przyszłości nie mogą być pewni tacy zawodnicy jak Hans Andersen czy Rafał Okoniewski. Z powrotem do zespołu dowodzonego przez Lecha Kędziorę łączony jest między innymi Norbert Kościuch, który zaliczył kompletnie nieudany sezon w barwach ekstraligowego Get Well Toruń. Popularny "Norbi" barwy łódzkiego klubu reprezentował już w latach 2017-2018, będąc czołową postacią drużyny z centralnej Polski. 

Przynależność klubową w nadchodzącym okienku zmienić może Grzegorz Walasek. Tegoroczny lider Arged Malesa TŻ Ostrovii Ostrów postawił działaczom z Wielkopolski zaporowe warunki kontraktowe i na chwilę obecną obie strony są dalekie od osiągnięcia porozumienia. Kluczowe będzie najprawdopodobniej spotkanie do którego ma dojść w najbliższych dniach, na którym ostrowscy działacze przedstawią zawodnikowi swoją ostateczną ofertą. 

Po tym gdy włodarze toruńskiego klubu nieoficjalnie ogłosili skład w którym widniało nazwisko między Adriana Miedzińskiego, jasnym stało się, że częstochowski klub z prezesem Michałem Świącikiem na czele będzie poszukiwał nowego seniora, który w przyszłym sezonie przywdzieje plastron z "Lwem" na piersi. Wiele wskazuje na to, że na kolejny powrót pod Jasną Górę zdecyduje się Norweg z polskim paszportem - Rune Holta, który barwy częstochowskiej drużyny reprezentował już wcześniej w latach 1999-2000, 2002-2005, 2010, 2013-2014 oraz 2017. 

Jednym z transferowych hitów może okazać się zmiana barw klubowych przez Krzysztofa Kasprzaka. Wicemistrz świata z 2014 roku publicznie domaga się swoich pieniędzy od swojego aktualnego pracodawcy i od uregulowania należności w ustalonym terminie uzależnia rozmowy z gorzowskim klubem. Popularny "KK" łączony jest przede wszystkim z Speed Car Motorem Lublin, gdzie miałby wypełnić pozycję polskiego seniora, najprawdopodobniej kosztem Dawida Lamparta, który raczej opuści szeregi "Koziołków". 

Źródło: SportoweFakty.wp.pl

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus